Valóra váltott álmaink.

Panellakásban élő családok visszatérő álma, családi házba költözni. Nekünk sikerült.

Az oldal szerkesztés alatt.

Annak idején, pontosabban 1993-ban a trendit követve, mi is minden fából készült tárgyat, ablakot, ajtót vagy az ereszdeszkázatot, a kerítést barnára pácoltunk. Ezek a felületek az idő előrehaladásával megkoptak, elavultak felújításukat nem lehetett tovább halogatni.

Családi házunk felújításának egyik kulcskérdését a faszerkezetek, ezen belül is a nyílászárók felújíthatósága, pontosabban annak gazdaságos elvégezhetősége és technikai kivítelezése jelentette. Sok álmatlan éjszakát okozott, hogy mi lenne a célszerűbb megoldás, kibontani és újat beépíteni vagy a meglévőket átalakítani és felújítani. A belső három ajtó esetében is komoly bontással járt volna azok cseréje, nem beszélve az anyagiakról. A bejárati ajtó, a duplaszárnyú teraszajtó, a hét darab ablak és a télikert nagyméretű üvegfalainak cseréje úgy a kivitelezés, mint az anyagiakat tekintve megoldhatatlannak tűnt.

Amikor egy munkának nekifogok alaposan megtervezem annak menetét, szinte technológiai leírást készítek magamnak. Felmérem a feladat végrehajtásához szükséges időt, megtervezem az egyes munkafázisok sorrendjét, anyagilag sem mellékes, hogy a rendelkezésemre álló szerszámokkal képes vagyok-e megoldani a feladatot vagy vásárolni kell speciális szerszámokat. Mindent mérlegre tettem, végül arra az elhatározásra jutottam, hogy az idő tényező, a feladat bonyolultsága, az elvégzendő munka mennyisége mind a felújítás ellen szólnak. Márpedig a faszerkezetek és a nyílászárók felújítása nélkül nincs értelme a családi ház felújításának sem. Nagyon nehezen szántam el magam az első ajtó felújításához, mert tudtam, ha elkezdem, már nincs visszaút.

A belső ajtók tíz, teli kazettával készültek. A kazetták helyett üvegbetétet terveztünk, így a kazettákat nem kellett felújítani.

000010.jpg

A felújításhoz az ajtóból a kazettákat ki kellett bontani, a kazettatartó profillécek megrongálása nélkül. Nem volt egyszerű feladat, mert ragasztással és lécenként két-két darab, 1,6x40-es bognárszeggel voltak rögzítve.

000066.jpg

Az ajtó csiszolása viszonylag egyszerű feladat volt, először durvább, 60-as csiszolóvászonnal és szalagcsiszológéppel dolgoztam. Ezután a felületet finomabb, 100-as vászont használva, kézimunkával készrecsiszoltam.

000069.jpg

Kazettákat oldalanként négy-négy darab, gérbevágott, mart profilléc tartotta. Ez egy ajtó esetében összesen 80 db profillécet jelent.  A profillécek csiszolása már hosszabb folyamatot igényelt, egyrészt a mennyisége miatt, másrészt a bonyolult felülete miatt. A profilhoz illeszkedő célszerszámot kellett készítenem, melyet folyamatosan élezni kellett.

ssa40648.jpg 

A kazetták helyére üvegbetétet terveztünk, a Damla fantázia nevű, savmart, katedrál üveg mellett döntöttünk.

000111.jpg

A kültéri fafelületek az időjárási viszonyok hatására megfakultak, felújításukra mindenképpen szükség volt. A megkopott télikert és az ereszdeszkázat a felújítás előtt.....

ssa40006.jpg

.....a felújítás után

000142.jpg

Télikert az utca felől nézve.

ssa40644.jpg

A faszerkezetek felújítása mellett, minden üvegfelületre és a bejárati ajtóra redőnyt is szereltünk. 

000039.jpg

A fürdőszoba és a konyhaablak is elkészült. Az ereszdeszkázat felújítása még hátravan.

000048.jpg 

Az utcai oldalon lévő, északi tájolású ablakokra, zsalugátereket terveztünk. Az ereszdeszkázat felújítására még itt sem volt időm.

000045.jpg

A fémből készült és barnára festett gázóraszekrény is megérett a felújításra. Úgy terveztük, hogy fával borítjuk és a többi faszerkezettel azonos pácolást kap. A felújítás előtt......

000025.jpg

És a felújítás után.....

000042.jpg

Eredetileg a kerítés apácarácsos, barnára pácolt volt. A betonoszlopok és a lábazat színe sötétzöld volt, azonos a ház lábazatával. A gépkocsibejáró kézzel, kétoldalra nyítható kapu volt. 

A régi kerítés az utca felől nézve...

  pc180658.jpg

Az apácarács

pc180661.jpg

A felújítás során a sötétzöld felületet is el szerettük volna tűntetni, ezért fehér, antik kővel burkoltam a kerítésoszlopokat és a lábazatot. Az apácarács helyett új fabetéteket készítettem, a gépkocsibejárót távírányítású tolókapuvá alakítottam át. Az új kerítés az utca felől....

kepeink_184.jpg

És a kertből....

kepeink_218.jpg

Szabadidőnk nagy részét a teraszon töltjük. Munka után hazaérve, szívesen pihenek a nyugágyban. Étkezni is a teraszon szoktunk. A kíváncsi szemek elől örökzöld tujasor védi a teraszt. Két, közel harminc éves tuját kénytelenek voltunk kivágni, mert sok helyett foglalt el. Előszeretettel tanyáztak benne a verebek, a sok lehullott szemetet nem gyöztük takarítani. Az egyik öreg tuja, a napernyő mögött...

ssa40027.jpg

A kivágott tuják helyén hatméter üresség tátongott, melyet hét darab új tuja ültetésével igyekeztünk betölteni.  Hosszú évekbe tellett volna, mikorra azok megnőnek és újra védett lesz a terasz. Így nézett ki a kertből....

tavasz_027.jpg

...és így az utcáról

tavasz_029.jpg

A legegyszerűbb megoldást a nádfonat jelentette volna, de nem találtunk elég magasat. Ezért úgy határoztunk, hogy vásárolunk faanyagot és egy pergolát készítek belőle. Az elkészült pergolát a többi faszerkezettel megyező színnel pácoltuk.

ssa40143.jpg

A terasz nyílászáróinak felújítása is megtörtént, a harmónia érdekében a kertibútorokat is lecseréltük. Az ereszdeszkázat még itt sem készült el. Az új teraszunk

000033.jpg

A bejárati ajtó elé egy kis fedett teraszt alakítottunk ki, melynek tetőzetét két faoszlop tartotta. A teraszról mindkét irányban lépcső vezet a kertbe. 

nyari_kepek_019.jpg

A faszerkezet felújításához a korlát mellett a teljes ereszdeszkázatot le kellett bontani és a kalódákat át kellett alakítani, mert az ereszdeszkázatot lépcsőszerűen terveztem felépíteni.

bejarat_005.jpg

Az új szerkezet elkészült, az elektromos vezetékek elhelyezése után nekiállhattam az új deszkázat felrakásához.

bejarat_011.jpg

Nem volt könnyű, de az eredményt látva megérte, az új forma és szín teljesen megváltoztatta a homlokzatot.

bejarat_038.jpg 

Így készült a korlát, melyet fenyőlécekből állítottam össze.

nyari_kepek_031.jpg

A korlátelemek elkészültek, márcsak a helyükre kellett raknom.

nyari_kepek_045.jpg

Ezután elkezdhettem a bejárati ajtó és a villanyóraszekrény felújítását. Először a villanyóraszekrényt bontottam le és újítottam fel. A villanyóraszekrény a felújítás előtt....

bejarat_049.jpg

...és a felújítás után

bejarat_050.jpg

A bejárati ajtó tizenkét kazettás, hőszigetelt fából készült ajtó volt. Közepén négy darab domborított felületű üvegbetéttel, ennek kétoldalán négy-négy darab fakazettával. A kazettákat tartó profilléceket pneumatikus tűzőgéppel rögzítették, a kapcsok olyan mélyen nyomódtak a lécekbe, hogy a kazetták kibontása csak a profillécek roncsolásával volt lehetséges. Ezáltal megúsztam a csiszolást, viszont újat kellett csinálnom, összesen 96 darabot.

ssa40614.jpg

Több fényt szerettünk volna az előszobába, ezért a fakazetták helyett dupla, termo üveget csináltattunk egy üveges céggel. Az elkészült ajtó...

ssa40619.jpg

A bejárati ajtóra is redőny került. A fűtési időszak is igazolta, a redőnyök és a zsalúgáterek felszerelésével a fűtési költségek is csökkentek, ha nem is látványosan, kb. 15%-kal kevesebbet fizettünk a legkeményebb hónapokban is.

ssa40918.jpg




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 7
Heti: 53
Havi: 193
Össz.: 111 721

Látogatottság növelés
Oldal: A faszerkezetek és a nyílászárók felújítása
Valóra váltott álmaink. - © 2008 - 2024 - kertkapcsolat.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »